20. maijs – Muzeju nakts Āraišos

20. maijs – Muzeju nakts Āraišos

20.maijā, Starptautiskās muzeju nakts ietvaros, Āraiši apvienojas, lai ar aizraujošu, izzinošu un aktīvu programme iepriecinātu vietas apmeklētājus.

Vienojoties zem šī gada tēmas „Laiks ātrāki steidzas kā vagona rats Āraišu ļaudis ir radījuši interesantu programmu – „Āraišu ļaudis griež laika ratu”.  Vakara gaitā varēs klausīties kokļu skaņās Āraišu Evanģēliski luteriskajā baznīcā, iepazīt vissenāko laikmetu noskaņas Āraišu arheoloģiskajā parkā, klausīties atmiņu stāstos par Āraišos piedzīvoto, izspēlēt orientēšanās spēli „Aizej tur nezin kur” un saņemt papildus punktus spēlē “Āraišu leģendas”, tikties ar Vidzemes stāstniekiem Drabešu muižā. Muzeju nakts pasākumus organizē Āraišu arheoloģiskais parks, Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs “KasTe”, Āraišu biedrība ar Āraišu Evanģēliski luteriskās baznīcas un Amatas novada pašvaldības atbalstu.

Muzeju nakts tiks atklāta 19.00 ar Drabešu muižas Amatu mājas koklētāju koncertu Āraišu Evanģēliski luteriskajā baznīcā.

Āraišu arheoloģiskajā parkā sākot no 20.00 sāksies pieredzējums „Laika rats griežas atpakaļ”. Nakts ēnas ļaus atdzīvoties sen aizmirstām lietām, vietām un pat cilvēkiem no tāliem un vistālākajiem laikiem. Meitu salā biedrības „Latvijas arheoklubs” dalībnieki pasākuma viesus ievedīs akmens un bronzas laikmeta pasaulē, kur tiks kausēta bronza, demonstrēti seno rīku atdarinājumi un būs iespējams gūt atbildes uz vissarežģītākajiem jautājumiem par seno cilvēku dzīves veidu. Sarunas omulīgākas darīs iespēja būt pie ugunskura, baudīt tēju un cept koka maizi. Āraišu ezerpils saliņu būs iespējams izbaudīt caur sajūtām – ar tausti, smaržu, dzirdi un garšu. Salas apmeklētājus sagaidīs zāļu sieva Līga Eglīte, kas piedāvās gan izbaudīt zāļu tēju dažādās smaržas un garšas, gan vēstīs par to iedarbību. Izskanēs arī teikas par lidojošajiem ezeriem. Viduslaiku pilsdrupās aktīvu darbošanos un cīņas paņēmienu izmēģināšanu piedāvās piedzīvojumu organizācija „Araisis”.

No 20.00 Drabešu muižas Amatu mājā skanēs atmiņas par tēmu „Ak, skaistā jaunība Āraišos”. Āraišu ezerpils izrakumu dalībnieki vēsturniece un skolotāja Aksilda Petrevica un arheologs Andris Tomašūns dalīsies dzīvās vēstures atmiņu stāstos, kas neiztiks bez jokiem un blēņām.

No 21.00 Drabešu muižas iedzīvotāji Inese un Armands Zalaki piedāvās orientēšanās spēli muižas apkārtnē „ Aizej tur nezin kur”. Piedaloties šajā aktivitātē pasākuma apmeklētājiem būs iespēja nopelnīt 20 papildus punktus spēlē “Āraišu leģendas”.

Muzeju nakti Āraišos jau tradicionāli noslēdz Vidzemes stāstnieku stāstu vakars „ Speķa maize”, kurā sākot no 22.00 omulīgā kopābūšanā caur stāstiem tiks griezts laika rat

Uz tikšanos Āraišos!

 

Vairāk par muzeja nakts norisi:
Āraišu arheoloģiskais parks – 28002237, Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs „KasTe” – 29199870